Rany krocza po porodzie - jak sobie z nimi poradzić?
Zazwyczaj czas trwania połogu to 6-8 tygodni, wtedy też goją się rany krocza. To po prostu ten okres, kiedy cofają się zmiany po ciąży i porodzie. Pojawia się też pierwszy pokarm zwany “siarą”. W tym okresie należy pilnie obserwować krwawienie i złogi połogowe. Jeśli krocze zostało nacięte, to około 5-7 dni po porodzie należy zgłosić się na zdjęcie szwów.
Rany krocza - higiena
Rany krocza należy szczególnie profilaktycznie pielęgnować. Myć się delikatnym mydłem do higieny intymnej, osuszać ręcznikiem, najlepiej jednorazowym i miękkim oraz regularnie dezynfekować rany krocza i miejsca intymne środkiem przeznaczonym do dezynfekcji.
Rany krocza - inne sposoby
Rany krocza można także przemywać naparem z rumianku lub kory dębu. Oczywiście powinno się podczas połogu zrezygnować ze współżycia czy stosowania zabawek intymnych. Próby zajścia w kolejną ciąże należy bezwzględnie przełożyć na późniejszy okres. Pamiętaj, abyś zawsze podcierała się od przodu do tyłu. Chodzi po prostu o to, abyś nie przenosiła zakażenia na ranę. Unikaj kąpieli w wannie i ciepłej wodzie, bo gorąca woda może spowodować krwawienie. Twoje odchody połogowe to świetna pożywka dla bakterii, dlatego bierz prysznic tylko w letniej wodzie.
Co z bólem w połogu?
Rany krocza mogą oczywiście powodować ból. Jego przyczyną są nacięcia lub pęknięcia krocza. Zadbaj więc o prawidłowe wypróżniania i opróżnienia pęcherza moczowego. Korzystaj swobodnie z toalety i nie bój się o szwy. Stosuj dietę tylko i wyłącznie bogatą w błonnik i pij jak najwięcej wody. Jeśli masz wątpliwości co do tego, co powinnaś jeść lub pić, to skonsultuj się ze swoją położną. Nie miej z tego powodu kompleksów - ona Ci wszystko wyjaśni. Podczas szycia krocza często dochodzi do naciągnięcia skóry, co może powodować ciągnięcie, ból czy obrzęk. Czasami ulgę przynosi zdjęcie szwów, okład z lodu lub środki przeciwbólowe.
Rany krocza - pielęgnacja
W przypadku dbania o rany krocza ważna jest także odpowiednia pielęgnacja. Podpaski i bielizna jednorazowa powinny być często zmieniane. Myj ręce przed i po skorzystaniu z toalety. Wietrz także swoje krocze, chodź tylko w luźnych ubraniach np. spódnicach czy koszulach nocnych. Unikaj legginsów czy bardzo ciasnych spodni. Nie siedź zbyt wiele, choć wiemy, że gdy jest się mamą to może to być trudne. Pamiętaj jednak, że długotrwałe siedzenie sprzyja obrzękom i może powodować dłuższe gojenie się rany.
Co z rozejściem krocza?
Rany krocza mogą przekształcić się w rozejścia krocza. Zakażenie będzie objawiało się pulsującym bólem, nieprzyjemnym zapachem w okolicach rany, upławami i zaczerwienieniem. Gdy tylko zauważysz u siebie takie symptomy, to skonsultuj się z lekarzem. Nie marnuj energii na szukanie sposobów na leczenie w internecie. Tu chodzi o Twoje zdrowie.
Dołącz do naszej grupy na Facebooku! Dla nas nie ma tematów TABU. Koniecznie śledź też nas na Facebooku i Instagramie!