Jak ograniczać infekcje pochwy?
Infekcje pochwy o podłożu grzybiczym to nic przyjemnego i mogą być przyczyną kompleksów. Powodują dyskomfort, są zaraźliwe i mają tendencje do nawracania. Dlatego należy ich przede wszystkim unikać, bo jest to prostsze, niż ich leczenie! W poniższym artykule przedstawiamy sposoby na to, jak ograniczyć infekcje pochwy tak, by nie musieć przejmować się ich leczeniem, które nie tylko może być nieprzyjemne, ale też dość kosztowne.
Infekcje pochwy - czym są?
Infekcje pochwy powodują ból, pieczenie, swędzenie, nieprzyjemne upławy - objawy te są wspólne zarówno dla infekcji bakteryjnych, jak i grzybiczych. Dodatkowo wymuszają one konieczność abstynencji seksualnej, która wynika z troski o własny stan jak i stan partnera. Oczywiście, infekcje pochwy to nie są nieuleczalne choroby - współczesna medycyna bez trudu jest w stanie je pokonać, ale… niestety leczenie często jest czasochłonne, a ponadto mają one tendencję do nawracania.
Infekcje grzybicze pochwy najczęściej wywoływane są przez drożdżaki Candida albicans. Drożdże te w bezpiecznej ilości bytują w naszych organizmach, ale w sytuacji zachwiania flory bakteryjnej mogą zacząć namnażać się w szybkim tempie, co powoduje infekcję. Grzybica pochwy nie jest zaliczana do chorób przenoszonych drogą płciową, ale ze względu na fakt, że ma tendencje do nawracania, oboje partnerów seksualnych powinno się w tym samym czasie kurować.
Jak objawiają się infekcje pochwy?
Pieczenie i świąd miejsc intymnych, zwłaszcza podczas oddawania moczu i stosunku seksualnego to najczęstsze objawy. Często towarzyszą im także upławy. W odróżnieniu od chorób intymnych o podłożu bakteryjnym, w czasie infekcji grzybiczej upławy są bezwonne. Wydzielina ma lekko serowatą konsystencję. Infekcjom pochwy może też towarzyszyć uczucie suchości w miejscach intymnych. Czasami zdarza się, że grzybica nie daje żadnych objawów lub objawy same znikają. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku całkowitego wyleczenia.
Infekcje pochwy - jak ich unikać?
Infekcje pochwy są tak nieprzyjemnie i uciążliwe, że przede wszystkim należy ich unikać. Oczywiście, nie jest to łatwe. Większość kobiet przynajmniej raz w życiu nabawi się infekcji pochwy o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W przypadku mężczyzn grzybica jest zazwyczaj chorobą nabytą, ale w przypadku kobiet czynniki wywołujące infekcję mają podłoże endogenne. Infekcje pochwy częściej są skutkiem zachwiania równowagi flory bakteryjnej niż efektem zewnętrznego zakażenia. Jeśli chcesz ich uniknąć, to podczas kuracji antybiotykami nie zapominaj o probiotyku. Probiotyk jest dostępny bez recepty, więc bez problemu możesz kupić go w każdej aptece. Dlaczego probiotyki są takie ważne? Zawierają one żywe kultury bakterii. Stosowane doustnie lub dopochwowo pomagają odbudować i utrzymać odpowiedni poziom pałeczek kwasu mlekowego. Chronią one przed ryzykiem infekcji. Probiotyki możesz stosować profilaktycznie w innych sytuacjach niż antybiotykoterapia. Zaleca się stosowanie probiotyków paniom, które często korzystają z basenu lub sauny lub mają wielu partnerów seksualnych.
Dbanie o higienę - czy to ma sens?
Infekcje intymne bywają niestety konsekwencją braku higieny. Dlatego należy dbać o czystość pochwy. Nie należy podmywać jej zbyt intensywnie, bo prowadzi to do zmniejszania odczynu kwasowego, a tym samym ułatwia zadanie drobnoustrojom. Należy dbać także o to, by nie używać podczas mycia miejsc intymnych mokrych gąbek czy ręczników, które nie były po kąpieli wysuszone. Dlaczego? Grzyby niestety lubią wilgoć.
Unikanie infekcji a nawyki
W profilaktyce infekcji bardzo istotna jest zmiana nawyków. Przede wszystkim należy unikać siadania na cudzych sedesach czy kąpieli w wannach innych niż swoja. Warto też zwrócić uwagę na to, w co się ubieramy. Infekcje mogą być konsekwencją noszenia zbyt ciasnych i nieprzewiewnych ubrań oraz bielizny z materiałów syntetycznych.
Dołącz do naszej grupy na Facebooku! Dla nas nie ma tematów TABU. Koniecznie śledź też nas na Facebooku i Instagramie!