Mammografia - dbaj o swoje piersi
Choroby to straszna rzecz, a mammografia to jedno z tych badań, którego nie łączymy z profilaktyką. Niestety, bo oczywiście na część chorób nie mamy wpływu, ale większość… zdecydowanie możemy samodzielnie i bardzo wcześnie zdiagnozować. Pamiętaj o tym i badaj się często! Jedną z chorób, które przerażają najbardziej i które wywołują panikę jest… rak! W Polsce rocznie umiera na raka piersi około pięć tysięcy kobiet i jest to okropna statystyka, bo ten nowotwór w początkowej fazie jest całkowicie wyleczalny i to właśnie mammografia pomaga w jego zdiagnozowaniu.
Mammografia - czym jest?
Mammografia to, najprościej rzecz ujmując, jedno z podstawowych badań przesiewowych, które powinnaś wykonać, jeśli skończyłaś 40 lat. Traktuj je po prostu jako element higieny umysłowej i profilaktyki. Mammografia dzieli się na kilka rodzajów, które charakteryzują się różnym stopniem dokładności w wykrywaniu ewentualnych zmian w piersiach. Wyróżnia się także charakterystyczne czynniki ryzyka, które określają, jak często powinnaś wykonywać to badanie przesiewowe. Mammografia to badanie bezpieczne i nieinwazyjne. Wykorzystuje się przy nim metodę obrazową. Jego wynik określa się w skali BIRADS, która służy do oceny otrzymanych zdjęć. W czasie wykonywania mammografii wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, a prześwietlenie polega na wykonaniu dwóch zdjęć każdej piersi w dwóch różnych projektach. Zdjęcia te są oceniane przez lekarza radiologa pod kątem obecności zwapnień czy guzków.
Mammografia - czy jest szkodliwa?
Mammografia to badanie niezwykle czułe na wykrywanie zmian nowotworowych i w żadnym wypadku nie jest ono szkodliwe, bo dawka promieniowania stosowana w trakcie jest bardzo, naprawdę bardzo niska. Nie ma ona skutków ubocznych, jest za to niezwykle szybka i - co jest wyjątkową zaletą - powszechnie dostępna. Jeśli mielibyśmy wskazać jakąś wadę mammografii, to byłaby to niska możliwość diagnostyczna u osób młodszych, w których piersiach znajduje się więcej tkanki gruczołowej. Z powodu jej gęstości, ewentualne nieprawidłowości mogą nie być widoczne. Ta metoda pozwala również na potwierdzenie obecności samej zmiany, ale nie różnicuje jej na łagodną czy złośliwą.
Mammografia - jakie wyróżniamy rodzaje?
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tego badania - metodę klasyczną i metodę 3D z tomosyntezą. W niektórych przypadkach stosuje się także mammografię z kontrastem - jest to najnowszy rodzaj tego badania i jeszcze nie jest powszechnie dostępny.
Mammografia klasyczna to ten rodzaj badania, w którym wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi - jedno w projekcji górno-dolnej, a drugie w skośnej. Mammografia 3D z tomosyntezą to właściwie uzupełnienie klasycznej mammografii. W trakcie tego rodzaju badania wykonuje się wiele skanów, co pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu zwiększającego możliwości diagnostyczne dzięki zniwelowaniu nakładania się na siebie tkanek.
Mammografia - jak wygląda badanie?
Jeśli zgłosisz się na mammografię, to zostaniesz zaproszona do gabinetu i poproszona o rozebranie się od pasa w górę, a następnie o podejście do aparatu. Lekarz ułoży Twoje piersi na podstawce mammografu (jest to aparat diagnostyczny), a następnie opuści płytkę spłaszczając pierś. W trakcie badania mammograficznego wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Całe badanie trwa przeważnie do 20. minut, a wynik otrzymasz po około dwóch tygodniach. Pamiętaj, że mammografię najlepiej wykonywać w 5-10 dniu cyklu, po zakończonej miesiączce. Dzięki temu dyskomfort ucisku piersi będzie mniejszy i porównywalny z igraszkami w łóżku. Wynik badania otrzymasz w skali BIRADS, która składa się z siedmiu kategorii:
- BIRADS 0 - ocena wyników jest niekompletna i należy wykonać dodatkowe badania w celu postawienie diagnozy.
- BIRADS 1 (prawidłowy obraz) i 2 (zmiana łagodna) oznaczają zerowe prawdopodobieństwo złośliwej zmiany.
- BIRADS 3 oznacza wykrycie zmiany prawdopodobnie łagodnej, pacjent podlega wtedy obserwacji oraz badaniom kontrolnym.
- BIRADS 4 to zmiana podejrzana.
- BIRADS 5 oznacza zmianę złośliwą.
- BIRADS 6 - rozpoznany rak piersi.
Mammografia jest badaniem refundowanym - zapytaj o nią podczas wizyty u swojego ginekologa. Jeśli się stresujesz, na badanie możesz przyjść ze swoim partnerem. To nie jest żaden powód do wstydu!
Dołącz do naszej grupy na Facebooku! Dla nas nie ma tematów TABU. Koniecznie śledź też nas na Facebooku i Instagramie!