INFEKCJE GRZYBICZE (DROŻDŻYCA POCHWY)
Infekcje pochwy, w tym grzybica pochwy (drożdżyca pochwy/kandydoza) to druga co do częstości przypadłość intymna, z powodu której cierpimy. Wg statystyk większość z nas w ciągu dorosłego życia zachoruje na grzybicze zapalenie pochwy, czyli grzybicę. Połowa z nas natomiast zetknie się z tym problemem więcej niż jeden raz w życiu.
Grzybicę możemy się zarazić od naszego partnera choć w większości przypadków jest to wynik różnych nakładających się na siebie czynników.
Co predysponuje to grzybicy pochwy?
- zaburzenia hormonalne
- ciąża
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej
- niektóre leki tj. np.: antybiotyki, sterydy,
- reakcje alergiczne, stres, niedokrwistość,
- źle zbilansowana dieta- bogata w cukry proste,
- osłabiony układ odpornościowy
Czy to już grzybica?
Czasami niełatwo rozpoznać grzybicę pochwy, gdyż u części z nas nie obserwujemy niepokojących oznak. Jednak w momencie gdy zaobserwujesz u siebie 2 lub 3 z niżej wymienionych objawów możesz podejrzewać u siebie zapalenie drożdżakowe (grzybicę/kandydozę) pochwy tj.:
- świąd, pieczenie pochwy i sromu
- obrzęk lub zaczerwienienie
- pieczenie w trakcie oddawania moczu
- ból w trakcie stosunku
- niepokojąca wydzielina o konsystencji twarogu z pochwy
Nie panikuj
W większości przypadków grzybicę wywołuje jeden rodzaj drożdżaka/grzyba o nazwie Candida albicans, który dość łatwo się leczy. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów ważne jest, aby nie odwlekać wizyty w gabinecie ginekologicznym. Zapobiegniesz w ten sposób rozwojowi poważnym chorobom dróg rodnych. Jeśli jesteś na wakacjach lub nie możesz szybko trafić do lekarza, możesz zastosować zewnętrznie maść z klotrimazolem, a dopochwowo kapsułki z aktywnym srebrem TIAB (Hexatiab®). Nawet jeśli objawy ustąpią, nie rezygnuj z wizyty kontrolnej u lekarza.
W przypadku rozpoznania infekcji grzybiczej ważne jest również leczenie partnera, u którego zewnętrzne objawy występują znacznie rzadziej niż u nas. W okresie leczenia zaleca się powstrzymać się od współżycia.