PROBLEM NIETRZYMANIA MOCZU
Jeżeli zdarza Ci się:
- popuszczać mocz zanim dotrzesz do toalety
- korzystać z toalety w ciągu dnia i nocy kilka razy
- podczas kichania, kaszlu czy podczas ćwiczeń popuszczać mocz
- biec do toalety od razu jak poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu
Jeżeli tak, to możliwe, że cierpisz na nietrzymanie moczu (NTM). Skonsultuj się z lekarzem lub położną w celu ustalenia przyczyny i dobrania najlepszej metody profilaktyki i leczenia nietrzymania moczu.
Czym jest nietrzymanie moczu (NTM)?
Zgodnie z definicją NTM to nieświadome gubienie moczu, stwarzające problemy zarówno natury higienicznej, jak i społecznej. Stopień nasilenia może być bardzo różny. Od popuszczania pojedynczej kropli moczu przy drobnym wysiłku, np. wstawaniu, śmiechu, gwałtownych ruchach czy nawet kichaniu, po gubienie moczu w trakcie chodzenia po schodach lub trudności utrzymania moczu przy wypełnionym pęcherzu.
Przyczyny i skutki nietrzymania moczu (NTM)
Większe prawdopodobieństwo zachorowania na nietrzymanie moczu występuje przy: braku aktywności fizycznej po porodzie, nieumiejętnym podnoszeniu ciężarów, otyłości, menopauzie, przebytych zabiegach operacyjnych układu moczowo-płciowego, chorobach neurologicznych powiązanych z urazami kręgosłupa, cukrzycy, chorobie gruczołu krokowego u mężczyzn. U osób z objawem gubienia moczu obserwuje się często ograniczenie kontaktów międzyludzkich, co powoduje obniżenie komfortu i jakości życia. Przyczyną tego zjawiska są trudności z utrzymaniem należytej kontroli higieny osobistej.