HPV - jak rozpoznać objawy zakażenia?
Wirus HPV nie wiąże się z żadnymi objawami, gdy jest w fazie utajonej. Dlatego tak ważne są regularne badania, bo wykryty zbyt późno jest bardzo niebezpieczny i może zagrażać zdrowiu i życiu.
Gdy pojawiają się jego objawy, to mowa o takich, które są bardzo widoczne: zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Są to:
- zmiany brodawkowate;
- kłykciny;
- zmiany przedrakowe;
- zmiany wczesnorakowe.
Prócz wyżej wymienionych, do objawów dochodzą symptomy, które pozornie ignorujemy: pieczenie, upławy, świąd. Te akurat nie są związane z samym wirusem, lecz z zakażeniami bakteriami i grzybicą. Może pojawić się także krwawienie.
Jak diagnozować HPV? - Badanie na HPV
HPV jest bardzo trudno wykrywalny we wczesnych stadiach utajenia. Gdy podejrzewasz, że mogło dojść do zakażenia, należy wykonać specjalistyczne badania na HPV. Mowa o:
- badaniu cytologicznym,
- badaniu kolposkopowym,
- badaniu mikrokolpohisteroskopowym
Dzięki tym badaniom można we wczesnym stadium rozwoju wykryć HPV. Gdy otrzymasz pozytywny wynik koniecznie poinformuj o tym swojego partnera. Sprawa dotyczy Was obojga!
Zakażenie wirusem - leczenie
Leczenie HPV zależy oczywiście od stadium, w jakim wykryto chorobę. Wcześnie wykryte zmiany można leczyć z wykorzystaniem terapii przeciwzapalnej oraz hormonalnej. Kłykciny leczy się często za pomocą roztworów chemicznych oraz kriokoagulacji. Ta ostatnia metoda to waporyzacja laserowa zmian chorobowych. Przy leczeniu HPV należy suplementować się witaminami A oraz lekami wspomagającymi odporność. Jeśli na ciele pojawiły się zmiany dysplastyczne, to wykonuje się zabieg usunięcia zmienionego fragmentu. Jeśli zmiany są obszerne, wtedy usuwa się nie tylko macicę, ale też węzły chłonne miednicy mniejszej. Leczenie HPV w stadium nowotworowym uzupełnia się radioterapią lub chemioterapią. Leczenie HPV u mężczyzn najczęściej odbywa się przede wszystkim za pomocą maści przeciwwirusowych.
HPV - działania prewencyjne
Infekcja HPV jest bardzo niebezpieczna. Dlatego tak ważna jest prewencja. Podstawą jest unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych. Jeśli już do nich dochodzi to należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu: sięgnięciu po prezerwatywę. Kobiety mogą rozważyć przyjęcie szczepionki przeciwko HPV.