Ciąża, jak rozpoznać pierwsze objawy?
Ciążą nazywamy stan u kobiety rozpoczynający się od zapłodnienia komórki jajowej i implantacji zarodka do ściany jamy macicy do porodu. Towarzyszy jej szereg fizjologicznych zmian przystosowujących żeński organizm do danej sytuacji. U człowieka trwa prawidłowo między 38 a 42 tygodniem oraz jest podzielona umownie na 3 trymestry.
Objawy ciąży
Do niedawna symptomy ciąży można było jedynie stwierdzić za pomocą relacji kobiety oraz badania fizykalnego doświadczonego ginekologa. Współcześnie w dobie coraz większej dostępności do nowych technologii i powszechnej w gabinetach lekarzy technologii ultrasonograficznej możliwe jest coraz dokładniejsze, szybsze rozpoznanie. Dzięki temu stan, a także przebieg ciąży monitoruje się wcześniej co ma niewątpliwie pozytywny wpływ na samopoczucie, a także dalszy ciąg opieki nad oczekującą potomstwa, przyszłą matką. Symptomy dzieli się według fachowej literatury na kilka rodzajów.
Przypuszczalne objawy ciąży
Są wynikiem działania hormonów płciowych oraz gonadotropiny kosmówkowej (HCG - jego wolna frakcja jest elementem testu ciążowego), zmian ich stężenia i ogólnej dynamiki wydzielania na układ nerwowy, gruczoły piersiowe, czy pęcherz moczowy. Do przypuszczalnych oznak ciąży, które kobieta może zaobserwować sama już w kilka tygodni po zapłodnieniu należą:
- nudności i wymioty najczęściej w godzinach porannych po przebudzeniu się
- piersi bolesne i nadmiernie tkliwe
- częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu
- uczucie zmęczenia, braku energii
- omdlenia
- brak ochoty i wstręt do niektórych pokarmów, a także używek
Prawdopodobne objawy ciąży
Po zaobserwowaniu powyższych zmian, kobieta powinna zgłosić się najlepiej do swojego lekarza, który przeprowadzając szczegółowe badanie ginekologiczne oceni obecność symptomów klinicznych, które są policzalne i mierzalne. Dzięki nim specjalista uprawdopodobni zaistniały stan i skieruje na testy rozpoznające ciążę bez jakichkolwiek wątpliwości.
- ustąpienie miesiączki
- powiększanie obwodu brzucha
- obrzęk piersi
- podwyższenie podstawowej temperatury ciała
- pojawienie się specyficznych rozstępów ciążowych, uwidocznienie starych blizn, stwierdzenie ostudy w okolicy nosa
- hiperpigmentacja linii pośrodkowej ciała i brodawek sutkowych (kresa czarna)
- zmiany w obrębie narządów płciowych obejmujące między innymi powiększenie, rozpulchnienie macicy (objaw Hegara) oraz zasinienie przedsionka pochwy (objaw Labhardta)
- pozytywne wyniki testów ciążowych
Rozpoznanie ciąży
Do stwierdzenia ciąży i pewnego rozpoznania upoważnia jedynie obserwacja tak zwanych pewnych objawów ciąży, do których według współczesnej wiedzy należą:
- badanie za pomocą stetoskopu lekarskiego tony serca płodu lub analiza danych z detektora tętna płodu (aparat kardiotokograficzny) - od około 14 tygodnia ciąży w zależności od budowy ciała kobiety
- obiektywne wyczucie części płodu, a także jego ruchów, czy przemieszczania się - jest możliwe jedynie u szczupłych pacjentek od około 24 tygodnia ciąży i tylko przez doświadczonego ginekologa
- zaobserwowanie obecności płodu w badaniu ultrasonograficznym - pierwszym objawem ultrasonograficznym ciąży jest obecność tak zwanego pęcherzyka ciążowego, czyli tworu wypełnionego hipoechogeniczną w obrazie na monitorze treścią, zlokalizowaną wewnątrz jamy macicy od około 4 tygodnia ciąży
Badanie USG pozwala ponadto w sposób najbardziej prawdopodobny ustalić przybliżoną datę porodu, a także kontrolować rozwój dziecka. Systematyczne pomiary przepływów naczyniowych oraz wartości antropometrycznych pozwalają w porą stwierdzić komplikacje i powziąć odpowiednie leczenie.