Dlaczego pojawiają się upławy?
Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, która najczęściej jest objawem infekcji, ale może również wskazywać na inne dolegliwości zdrowotne. Bez trudu można odróżnić problematyczne upławy od normalnej wydzieliny. Ich główną cechą charakterystyczną jest kolor – szary, żółty, zielony. Zmieniona przez infekcję wydzielina jest zwykle bardzo obfita, pienista, wodnista i ma przykry zapach. Jej konsystencja często określana jest jako serowata lub śluzowa. Leczenie upławów powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami ginekologa, dlatego też w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, warto umówić się na wizytę.
Jak trafnie rozpoznać upławy?
Nietrudno rozpoznać upławy z pochwy. Zwykle wystarczy porównać je ze zdrową wydzieliną, która jest przezroczysta lub lekko biaława, pozbawiona zapachu, a po wyschnięciu nabiera lekko żółtego zabarwienia. Co więcej, ilość wydzieliny może się zmieniać w zależności od fazy cyklu czy stylu życia (zwiększająca się wydzielina np. w sytuacjach stresowych). Nawet gęsty, białawy i grudkowaty śluz bezpośrednio przed miesiączką jest prawidłowy.
Niestety wydzielina z pochwy może też przybierać inną konsystencję i odcienie. Jeśli mamy do czynienia z obfitą wydzieliną, której towarzyszy ból, obrzęk i zaczerwienienie sromu, najprawdopodobniej doszło do reakcji alergicznej. Alergenami najczęściej są proszki do prania, preparaty do mycia, podpaski czy prezerwatywy. Wówczas zaleca się pranie bielizny delikatnym mydłem lub w płatkach mydlanych, stosowanie roślinnych preparatów do higieny intymnej i bezwzględne unikanie kontaktu z alergenem.
Upławy z pochwy – objaw choroby
Upławy z pochwy mogą też wskazywać na poważniejszą chorobę. Chociaż u większości pacjentek zwykle diagnozowana jest infekcja pochwy, to jednak nieprawidłowa wydzielina może również sygnalizować zakażenie błony śluzowej macicy, wodniaki jajowodów, a nawet nowotwory pochwy i macicy.
- Zakażenie drożdżakami (grzybica pochwy) – upławy białe, gęste, serowate (o konsystencji twarożku); zwykle towarzyszy im swędzenie i pieczenie. Innym symptomem zakażenia grzybiczego jest wydzielina obfita, rzadka, wręcz wodnista.
- Bakteryjne zapalenie pochwy (tzw. waginoza) – upławy obfite, szaro-białe o nieprzyjemnym rybim zapachu; nasilają się po stosunku. Nie należy ich leczyć na własną rękę, w większości przypadków niezbędne jest zastosowanie antybiotyku.
- Pasożyt (rzęsistek pochwowy) – upławy żółtozielone, obfite, niekiedy pieniste o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Niezbędna jest wizyta u lekarza.
- Chlamydioza – upławy śluzowate, ropne, zwykle towarzyszy im uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu.