Hemoroidy - jak je leczyć?
Żylaki odbytu (zwane potocznie hemoroidami) to jedna z najbardziej uporczywych i wstydliwych chorób. Hemoroidy niestety związane są ze współczesnym trybem życia: wiecznym siedzeniem, złą dietą, używkami, brakiem ćwiczeń, przewlekłym stresem czy pośpiechem. Mówi się, że okresowo cierpi na nie ponad 50% Polaków!
Hemoroidy - czym są?
Hemoroidy, jak już wspomnieliśmy powyżej, ma każdy człowiek. Ich funkcja jest jasno wskazana przez medycynę - uszczelniają one odbyt oraz pomagają (razem ze zwieraczami) w panowaniu nad stolcem i gazami. Gdy mówimy o tym, że ‘ktoś ma hemoroidy’ mamy na myśli to, że są one dysfunkcyjne, czyli ich budowa różni się od prawidłowej. Są rozciągnięte i prowadzą do żylaków odbytu. Bolą i krwawią. Bezwzględnie wymagają leczenia.
Hemoroidy - jakie są ich przyczyny?
Najczęstszymi przyczynami hemoroidów są siedzący tryb życia oraz nieprawidłowa dieta. Oprócz tego jest jednak szereg innych czynników, które mogą spowodować tę chorobę. Oto one:
- częste zaparcia lub biegunki;
- nadwaga;
- brak aktywności fizycznej;
- nadciśnienie tętnicze;
- czynniki genetyczne;
- nadużywanie alkoholu i ostrych przypraw;
- ciąża oraz poród;
- duża liczba porodów;
- częste praktykowanie seksu analnego.
Hemoroidy - jak je rozpoznać?
Pierwszym sygnałem choroby hemoroidalnej jest świąd w okolicy odbytu. Towarzyszy mu niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry. Może także wydzielać się z odbytu wydzielina. Niekiedy hemoroidy powodują krwawienie, ale pojawia się ono głównie podczas wypróżniania. Warto obserwować to, co wydala się z organizmu podczas pozbywania się kału.
Wyróżniamy aż cztery stopnie zaawansowania hemoroidów:
- stopień I – hemoroidy widoczne są jedynie w badaniu z użyciem wziernika,
- stopień II – hemoroidy wypadają z kanału odbytu w trakcie oddawania kału, ale po jego zakończeniu samoistnie powracają do normalnej pozycji;
- stopień III – hemoroidy wypadają z kanału odbytu w trakcie parcia i nie są w stanie samoistnie powrócić do normalnej pozycji;
- stopień IV – hemoroidy nie dają się odprowadzić do odbytu, cały czas pozostają na wierzchu, są przekrwione i obrzęknięte.
Hemoroidy - jakie leki powinno się stosować?
Najlepszym sposobem na zapobieganie hemoroidom jest profilaktyka: ruch i zdrowia dieta.
Jeśli działania profilaktyczne się nie sprawdzą, to należy sięgnąć po odpowiednie medykamenty. Zadaniem preparatów na hemoroidy jest przede wszystkim niwelowanie bólu i łagodzenie pieczenia. Do wyboru mamy trzy rodzaje środków: żele, czopki i spraye.
Warto sięgnąć po Procto-Zac Mementhol Spray na hemoroidy, czyli wyrób medyczny przeznaczony w leczeniu objawów hemoroidów i szczelin odbytu. Złagodzi on ból i świąd oraz zmniejsza obrzęk i chroni podrażniony odbyt przed mikroorganizmami. Jest przetestowany i posiada wszelkie niezbędne certyfikaty. Substancja czynna w Procto-Zac® Memethol Barrier Spray aktywuje receptory TRPM8 na nerwach czuciowych i układzie naczyniowym, wywołuje tym samym uczucie chłodu. To uruchamia syntazę tlenku azotu w komórkach nabłonka, a ten przenika do komórek mięśniowych i rozluźnia mięśnie naczyń krwionośnych, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ponieważ krążenie krwi jest przyspieszone, skrzeplina występująca wewnątrz wypadania zaczyna ustępować. Spray jest bardzo wygodny w użyciu - możesz zawsze mieć go przy sobie i użyć nawet jeśli jesteś w podróży.
Drugim wartym uwagi specyfikiem jest Procto-zac żel czyli wyrób medyczny w formie żelu proktologicznego z kwasem hialuronowym i opatentowaną formułą nawilżającą oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Zapewnia nie tylko natychmiastowe uczucie złagodzenia pieczenia odbyt, ale też wstrzymanie stanu zapalnego. Formuła żelu wzbogacona została o Tri-Solve P® - opatentowaną substancję opartą na ceramidach NS oraz 2% trehalozie. Zapewnia ona możliwość stworzenia bariery ochronnej a tym samym przywrócenie nawilżenia i elastyczności śluzówki odbytu, która chroni ją w przypadku kontaktu z czynnikami drażniącymi.
Jeśli wolisz czopki, to zainteresuj się Procto-zac Relief. Są to czopki doodbytnicze o działaniu emoliencyjnym i humektantowym, wskazane dla osób z objawami choroby hemoroidalnej, zapaleniami odbytu czy szczelinami odbytu. Działają nawilżająco i ochronnie oraz wspomagają naprawę nabłonka odbytu, sprzyjając cofaniu się stanów zapalnych i podrażnień.
Procto-zac Relief zawierają kurkumę, która działa przeciwzapalnie także w przypadku chorób jelit czy prostaty. Mają naturalny skład i są Twoją bronią w walce z hemoroidami!
Dobór specyfiku zależy od Twoich preferencji oraz stopnia i rodzaju hemoroidów. Masz wątpliwości, co do wyboru specyfiku? Skonsultuj je z lekarzem lub farmaceutą!
Dołącz do naszej grupy na Facebooku! Dla nas nie ma tematów TABU. Koniecznie śledź też nas na Facebooku i Instagramie!