Jak pielęgnować rany i blizny po nacięciu krocza?
U wielu kobiet podczas porodu dochodzi do pęknięcia krocza lub konieczności jego nacięcia. W każdym z tych przypadków niezbędne jest zszycie rany. Jest to dość prosty i rutynowo wykonywany zabieg chirurgiczny, który jednak skutkuje bolesnością i utrudnionym funkcjonowaniem przez pierwsze dni, a nawet tygodnie od porodu. W szybszym powrocie do sprawności pomocna jest prawidłowa pielęgnacja gojącej się rany i tworzących się blizn poporodowych.
Proste zasady dotyczące mycia rany po nacięciu krocza
Szybkie i prawidłowe gojenie się ran po nacięciu krocza po porodzie w dużej mierze zależy od właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim rana powinna być utrzymana w czystości, gdyż jest szczególnie narażona na działanie bakterii. Konieczne jest więc każdorazowe, dokładne mycie rąk przed zmianą podpaski czy podmywaniem miejsc intymnych. O szczególną higienę należy dbać przy oddawaniu stolca, dlatego zaleca się, aby w tym okresie podmywać się bezpośrednio po wypróżnieniu. W przypadku podcierania trzeba omijać okolice rany. Podpaski lub wkładki powinny być zmieniane regularnie, średnio co 2 godziny. Bieliznę należy zmieniać codziennie.
Podczas przemywania krocza nie należy stosować standardowych środków myjących, takich jak zwykłe żele pod prysznic czy mydło używane do oczyszczenia całego ciała. Zalecane jest stosowanie specjalnych środków do higieny intymnej lub szarego mydła. Nie można przy tym używać gąbek, ściereczek czy innego rodzaju akcesoriów, które mogłyby podrażnić ranę. Krocze wycieramy ręcznikami papierowymi, a nie ręcznikiem.
Najważniejsze zasady pielęgnacji blizn po nacięciu krocza
W okresie gojenia ran po nacięciu krocza bardzo ważne jest zapewnienie dostępu powietrza do bielizny. Warto więc stosować niezbyt obcisłą bieliznę “oddychającą”, np. bawełnianej siateczki. Raz na jakiś czas warto poleżeć przez kilka minut z rozchylonymi nogami bez bielizny. Zaleca się, aby stosowane podpaski również były wykonane z naturalnych materiałów, czyli np. bawełny.
Pomocne mogą być również delikatne preparaty pielęgnujące okolice intymne o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym i delikatnie przeciwbólowym. Warto też sięgnąć po specjalistyczne środki przeznaczone do przyspieszenia gojenia ran. Aby nie doszło do nieestetycznego i niekomfortowego zabliźniania się ran (tzw. bliznowiec), warto sięgnąć po specjalne maści do zmiękczania zgrubień i spłycania blizn (stosowane na wygojoną już ranę).