Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn?
Niepłodność u mężczyzn może wynikać z różnych przyczyn, ale nie zawsze oznacza, że pacjent w przyszłości nie będzie mógł zostać ojcem. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia niepłodności mężczyzn można zdecydowanie zwiększyć szanse na posiadanie dziecka.
Dlaczego dochodzi do problemów z płodnością u mężczyzn?
Przyczyn niepłodności męskich jest bardzo wiele i mogą być bardzo złożony charakter.
- Jedną z przyczyn jest uszkodzenie jąder, które odpowiadają za produkcję plemników. Do uszkodzenia może dochodzić pod wpływem wad wrodzonych, urazów, nieprawidłowej budowy prącia czy infekcji bakteryjnych, grzybiczych lub wirusowych.
- Inną przyczyną są schorzenia autoimmunizacyjne. Pojawiają się wówczas, gdy przeciwciała systemu odpornościowego atakują własne komórki ciała, mylnie identyfikując je jako intruzów. Autoprzeciwciała w organizmie mężczyzny atakują plemniki, powodując ich aglutynację, przez co nie są one zdolne do ruchu i penetracji śluzu szyjkowego. W ten sposób dochodzi do problemów z płodnością.
- Problemy mogą pojawić się w przypadku, gdy męskie nasienie nie trafia tam, gdzie powinno. Co to oznacza? Zdarzają się przypadki, że wytrysk trafia do pęcherza moczowego. Może to być skutek uboczny operacji urologicznej, stwardnienia rozsianego, a nawet stosowania leków uspokajających.
- Do niepłodności męskiej może prowadzić też wiele leków i substancji chemicznych, w tym m.in. sterydy anaboliczne na przyrost masy mięśniowej, narkotyki, ołów, substancje smoliste w dymie papierosowym, barwniki anilinowe itp.
- Problemy z płodnością mogą pojawiać się również w wyniku chorób, które wydają się niezwiązane z układem płciowym. Zaliczamy do nich m.in. cukrzycę, gruźlicę, schorzenia układu krążenia, choroby tarczycy, przewlekłą anemię.
- Niestety trudności z zapłodnieniem mogą mieć również mężczyźni narażeni na przewlekły stres.
- Co ciekawe, tak naprawdę do niepłodności może prowadzić szereg innych czynników, związanych nie tylko ze schorzeniami organizmu, ale nawet niewłaściwymi nawykami, takimi jak noszenie zbyt obcisłej bielizny czy syntetycznych ubrań, które prowadzą do przegrzania i uszkodzenia plemników.
Na naszym kanale na YouTube rozmawiamy z dr n. med. Tomaszem Rokickim - specjalistą leczenia niepłodności, ginekologiem, położnikiem. Zapraszamy do obejrzenia!