Leczenie trądziku - jak się go skutecznie pozbyć?
Trądzik pospolity, inaczej zwany zwyczajnym (acne vulgaris) jest zaliczany do najczęściej diagnozowanych chorób skóry. Mimo, iż nie niesie ze sobą poważnych dla zdrowia powikłań, jest problemem, który nierzadko jest bardzo uciążliwy i dość mocno rzutuje na komfort życia osoby, która się z nim zmaga. Należy jednak pamiętać, iż ze względu na dynamiczny rozwój medycyny, obecnie dzięki wielu możliwościom terapeutycznym, możemy podjąć skuteczne leczenie. Jakie są więc główne wytyczne dotyczące leczenia trądziku? Co zrobić, aby się go pozbyć raz na zawsze?
Trądzik zwyczajny - występowanie i przyczyny
Epidemiologia
Szacuje się, iż trądzik zwyczajny dotyka prawie 100% ludzi (kobiet i mężczyzn) w przedziale wiekowym 11 - 30 lat. Wraz z wiekiem tendencja występowania maleje, jednakże spotykane są przypadki tej choroby skóry u ludzi nawet po 40 roku życia. Zazwyczaj przebieg jest łagodny, ale niestety u ok. 15% chorych występuje powikłanie w postaci ciężkich stanów zapalnych, które już po wyleczeniu mogą pozostawić na skórze nieestetyczne blizny i przebarwienia. Również czas trwania jest sprawą indywidualną i może trwać nawet do 10 lat.
Patogeneza
Przyczyn powstania zmian skórnych charakterystycznych dla trądziku pospolitego jest kilka. Zalicza się do nich m.in.: zbyt dużą produkcję łoju przez gruczoły znajdujące się w skórze, zaburzenia rogowacenia warstw skóry, stan zapalny czy zakażenie bakteryjne gruczołów łojowych. Sam proces powstawania zaskórników (są początkowym stadium zmian skórnych) jest dość skomplikowany i wieloczynnikowy, wpływ na niego ma również praca układu odpornościowego i hormonalnego. Ze względu na jego złożoność, leczenie schorzenia właściwego nie jest proste. Dodatkowym, utrudniającym walkę z chorobą aspektem, jest obecność czynników zaostrzających - zaliczamy do nich m.in.: stres, złą dietę, używki czy zażywane na stałe leki.
Leczenie zmian trądzikowych
Głównym celem leczenia w przypadku tej jednostki chorobowej jest łagodzenie powstałych już zmian skórnych, zapobieganie ich zaostrzeniu i powstawaniu nowych. Sam proces terapii jest żmudny i długotrwały, wymaga od chorego systematyczności i cierpliwości. Ze względu na intensywność występujących objawów może obejmować działanie miejscowe i/lub również ogólnoustrojowe. Niezależnie od rodzaju podjętego leczenia chory powinien pamiętać o starannej higienie skóry dotkniętej patologicznymi zmianami.
Leczenie miejscowe
Jest podstawowym postępowaniem, które okazuje się skuteczne w większości przypadków. Istotne jest, aby zalecone przez lekarza preparaty stosować na całej powierzchni skóry, a nie punktowo w miejscach występowania zmian zapalnych. Substancje czynne dobierane są indywidualnie do danego przypadku klinicznego, mogą to być leki o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwłojotokowych czy przeciw powstawaniu zaskórników.
Leczenie ogólne
Stosowane jest w przypadkach o średnim i znacznym nasileniu zmian zapalnych, u pacjentów z tendencją do powstawania potrądzikowych blizn i przebarwień. Może być stosowane tylko w epizodach nasilenia objawów lub przez dłuższy okres trwania choroby. Do leków stosowanych w terapii ogólnej trądziku pospolitego najczęściej zalicza się: antybiotyki, leki hormonalne czy retinoidy. Ten rodzaj leczenia niesie ze sobą ryzyko powikłań ogólnoustrojowych, przez co należy zawsze wykluczyć przeciwwskazania do jego stosowania.
Niezależnie od stopnia nasilenia, każdy chory zmagający się z trądzikowymi zmianami zapalnymi powinien skonsultować je ze specjalistą. Tylko prawidłowo dobrany sposób leczenia rokuje pełne wyzdrowienie i brak późniejszych nieestetycznych następstw w postaci trwałych blizn i przebarwień.