Odparzenia pod biustem - sprawdzone sposoby, jak sobie z nimi radzić
Odparzenia pod biustem u kobiet to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, z którą jednak łatwo można sobie poradzić, o ile zapoznasz się z naszym artykułem. Istnieją bowiem na całe szczęście sposoby na to, aby jej zapobiegać. Warto o nich pamiętać, bo skóra pod piersiami jest bardzo delikatna i wymaga pielęgnacji.
Odparzenia pod biustem - co to jest?
Odparzenia pod biustem objawiają się zaczerwienioną i przekrwioną skórą. Jest ona także szorstka i wilgotna, a w trudnych przypadkach pojawia się na niej obrzęk oraz uporczywy ból. Na powierzchni odparzeń tworzą się rany, z których może się sączyć nawet płyn surowiczy oraz krew. Zdarza się również, że w obrębie odparzeń odczuwalne jest także pieczenie i ból.
Odparzenia pod biustem - przyczyny?
Odparzenia pod piersiami to efekt ocierania się o materiał powierzchni skóry, która jest wilgotna i ciepła. Sprzyja temu bardzo wiele czynników:
- ciąża i karmienie piersią,
- nadwaga i otyłość,
- zbyt duże piersi,
- bardzo wrażliwa skóra,
- zmaganie się z nadpotliwością i brakiem higieny,
- niedokładna higiena ciała lub jej brak,
- alergia na produkty kosmetyczne lub chemiczne, także balsamy,
- intensywna aktywność sportowa (oraz źle dobrana bielizna sportowa),
- niedopasowana bielizna (zbyt mała lub zbyt duża),
- noszenie odzieży, która nie przepuszcza powietrza np. z domieszką poliestru,
- wysoka temperatura na zewnątrz.
Odparzenia mogą pojawić się u kobiet, które noszą stanik oraz także u tych, które tego nie robią.
Odparzenia pod biustem - jak sobie z nimi radzić?
Odparzenia pod biustem nie tylko są nieprzyjemne, ale też sprzyjają aktywności bakterii i grzybów, dlatego warto nauczyć się z nimi postępować oraz im zapobiegać. W skrajnych przypadkach może dochodzić do powstania w tym miejscu grzybicy. Oto sprawdzone sposoby na to, jak im zapobiegać.
Maść na odparzenia - wyrób medyczny Argotiab
W przypadku odparzeń warto sięgnąć po produkty, które mają właściwości nawilżające. Dzięki nim można zatrzymać wodę w naskórku oraz odbudować płaszcz hydrolipidowy - w ten sposób skóra staje się bardziej elastyczna i wygładzona. Dodatkowo tego typu maści mają właściwości przeciwzapalne. Dzięki niej można złagodzić zaczerwienienie, świąd oraz łuszczenie się skóry. Polecamy twojej uwadze maść Argotiab, dostaniesz ją w najbliższej aptece. Działa ona niczym opatrunek na rany, a gojenie przebiega szybciej. Dodatkowo nawilża i łagodzi ból.
Komfortowa bielizna
Noszenie komfortowej, dobrze dobranej bielizny jest absolutną podstawą. Niestety, rzadko kiedy mamy jednak okazję dobrze ją dobrać. Ważne jest także, aby sięgać po biustonosze wykonane z wygodnych oraz przewiewnych materiałów. Świetnie sprawdzi się np. klasyczna, miękka bawełna. To ważny element. Wybieraj zawsze staniki z miękką miseczką, która przepuszcza powietrze.
Odpowiednia higiena
Ważnym elementem profilaktyki jest również dbanie o higienę oraz regularne samobadanie piersi. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zapytaj swojego ginekologa. Zmieniaj stanik minimum raz w tygodniu, a w przypadku upalnych dni częściej. Bierz prysznic dwa razy dziennie oraz nie ściskaj zbyt mocno stanika. Nie noś zbyt obcisłych ubrań wykonanych z poliestru i zdejmuj stanik przed pójściem spać.
Jesteś spragniona wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie! Dołącz też do naszej grupy na Facebooku - nie znamy w niej tematów TABU!