Różowy październik i Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi, a 15.10 obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.
Ten dzień został ustanowiony przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi i jego celem jest promocja badań profilaktycznych, rzetelnej wiedzy oraz czujności onkologicznej dotyczącej nowotworów piersi.
Co roku raka piersi rozpoznaje się u prawie 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie (25%) i najczęstsza przyczyna zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków.
Szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat. Jednak wiedza na temat profilaktyki dotyczy wszystkich kobiet niezależnie od wieku.
W tym czasie przypominamy, jak ważne jest dbanie o zdrowy styl życia, regularna samokontrola piersi oraz badania profilaktyczne.
Profilaktyka raka piersi
Profilaktyka pierwotna przeciwko zachorowaniu na raka piersi polega przede wszystkim na dbaniu o swój styl życia. Ważne jest unikanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie, walka z otyłością i ograniczenie spożywania alkoholu. Istotne jest również regularne uprawianie sportu oraz wysypianie się (przynajmniej 8 godzin na dobę!).
Profilaktyka wtórna raka piersi (wczesne wykrywanie) obejmuje badania takie jak mammografia i USG. Mammografia jest w Programie Przesiewowych Badań Profilaktycznych, który jest darmowy i nie potrzeba na niego skierowania. Badania te mogą pokazać zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne w dotyku i których sama nie zauważysz podczas codziennych badań. USG piersi należy wykonywać od 20. do 30. roku życia co 2 lata, a po 30. roku życia co roku. Mammografię z kolei wykonują kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanej mammografii.
Samobadanie piersi
Każda z kobiet powinna samodzielnie i regularnie badać swoje piersi!
Samobadanie piersi powinno się wykonywać co miesiąc w tym samym dniu cyklu. Najlepiej 3-5 dni po zakończeniu miesiączki, gdy piersi nie są obrzmiałe lub obolałe. Po menopauzie może to być dowolny dzień.
Pierwszym etapem samobadania jest oglądanie piersi. Jak to zrobić? Stań przed lustrem i dokładnie obejrzyj swoje piersi, oceń kształt i stan skóry. Drugim etapem jest ocena palpacyjna np. w trakcie kąpieli pod prysznicem w celu wykrycia ewentualnych guzków pod skórą, a także w pozycji leżącej, nie zapominając przy tym o sprawdzeniu węzłów chłonnych w dole pachowym.
Twój niepokój powinny budzić: zmiany wielkości lub kształtu jednej z piersi, krwawienie lub inny wyciek z brodawki sutkowej, dołki, zaciągnięcia albo owrzodzenia skóry na piersi wszelkie wyczuwalne zgrubienia lub guzki w piersi lub pod pachą, obrzęk ramienia.
Pamiętaj, że regularne samobadanie może uratować Twoje życie.
Samobadanie piersi - edukacja i świadomość społeczna
Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi jest nie tylko o samobadaniu, ale także o edukacji i rozpowszechnianiu informacji. Organizacje społeczne, kampanie świadomościowe i wydarzenia społeczne odgrywają kluczową rolę w budowaniu wiedzy na temat raka piersi. Wiedza jest bronią, a społeczeństwo świadome swojego zdrowia ma potencjał do zmiany na lepsze.
Podczas gdy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi przypomina nam o ważności samobadania, niech stanie się on również momentem refleksji nad naszym zdrowiem i zdrowiem naszych bliskich. Każda kobieta zasługuje na opiekę i wsparcie, a prosta praktyka samobadania może sprawić, że razem będziemy silniejsze w walce z rakiem piersi. Niech ta świadomość towarzyszy nam nie tylko w tym miesiącu, ale przez cały rok.