Rak szyjki macicy - co musisz wiedzieć
Rak szyjki macicy przyczynia się do śmieci co najmniej pięciu kobiet dziennie w Polsce. Niestety, pod względem liczby śmierci na tę chorobę zajmujemy pierwsze miejsce w Europie. Dzieje się tak pomimo tego, że rak szyjki macicy w stadium początkowym jest prawie całkowicie wyleczalny.
Czym jest rak szyjki macicy?
Rak szyjki macicy to wynik długotrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, szczególnie jego wysoko rakotwórczymi typami czyli HPV16 i HPV18. Inwazyjne stadium tej choroby poprzedza śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy zwana dysplazją lub rakiem przedinwazyjnym. Niestety nie ma ona charakterystycznych objawów przez co często jest niewykrywana. Niewykryta i nieleczona neoplazja szybko może ulec progresji do raka inwazyjnego. Taki stan może trwać od trzech do dziesięciu lat. Właśnie dlatego tak ważne są regularne badania cytologiczne oraz absolutna szczerość ze swoim partnerem w przypadku jakichkolwiek podejrzeń!
Rak szyjki macicy - objawy
W początkowym stadium rak szyjki macicy (niestety) nie ma żadnych objawów, które zmusiłyby kobietę do wizyty u ginekologa. Gdy objawy już się pojawią, to może być za późno, a są to: krwawienie z macicy międzymiesiączkowe lub po stosunku czy badaniu ginekologicznym. Mogą to być również upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Jeśli guz jest już duży, to mogą pojawić się bóle na dole brzucha oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Przyczyny raka szyjki macicy
Podstawową przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który jest przenoszony drogą płciową. Czynnikiem, który zwiększa ryzyko zakażenia jest wczesne rozpoczęcie życia seksualnego oraz częsta zmiana partnerów. W grupie ryzyka znajdują się także kobiety po licznych porodach, stosujące doustną antykoncepcję hormonalną i palące papierosy. Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu na raka szyjki macicy jest również zakażenie wirusem HIV, niezdrowa dieta, używanie nie odkażonych gadżetów erotycznych oraz brak higieny osobistej.
Rak szyjki macicy - leczenie
Leczenie raka szyjki macicy jest oczywiście uzależnione od stopnia jego zaawansowania, ogólnego stanu pacjentki oraz jej wieku. Wymienione wyżej czynniki decydują o metodzie leczenia. W początkowym stadium choroby (0 i IA-1) stosowana jest konizacja czyli usunięcie stożka szyjki macicy. Od stopnia IA-2 do II-A stosowana jest histerektomia całkowita lub częściowa. W skrajnych przypadkach stosowana jest histerektomia radykalna, która polega na usunięciu całej macicy, górnej części pochwy oraz węzłów chłonnych. Rak szyjki macicy w stopniu II-B i wyższym jest leczony radioterapią lub chemioterapią. W tym przypadku decyzję podejmuje zawsze lekarz.
Rak szyjki macicy - rokowania
Choroba ta, o ile jest wykrywana w początkowym stadium, jest całkowicie wyleczalna. Na tym etapie jest jednak bezobjawowa, dlatego o jej wykryciu decydują systematyczne badania profilaktyczne. Podjęcie leczenia w momencie, w którym nowotwór jest w II stadium daje niestety jedynie 50 procent szansy na powodzenie terapii. Dlatego tak ważne jest badanie się regularnie!
Dołącz do naszej grupy na Facebooku! Dla nas nie ma tematów TABU. Koniecznie śledź też nas na Facebooku i Instagramie!