Mleko matki - czy może być źródłem zakażenia COVID-19?
Badania potwierdzają, że mleko matki nie jest dla dziecka źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wręcz przeciwnie! Dla niemowlęcia taki pokarm stanowi ochronę immunologiczną. W żadnym z badań mleka kobiet chorujących na COVID-19 nie potwierdzono obecności materiału genetycznego wirusa.
Mleko zakażonej matki - wskazane?
Matka wraz ze swoim mlekiem przekazuje Maluszkowi ochronę bierną. Jest to jeden z podstawowych mechanizmów chroniących noworodki przed wieloma infekcjami, z którymi styka się matka oraz on sam. W związku z tym od samego początku pandemii prowadzono badania nad mlekiem matki. Okazało się, że aż około 80 proc. kobiet przekazuje przeciwciała dziecku wraz z pokarmem naturalnym. I co istotne, większość stanowią przeciwciała klasy IgA, które – jak pokazują badania - najskuteczniej eliminują wirusa. Na tej podstawie badacze postawili hipotezę, że mleko kobiet karmiących może być źródłem przeciwciał dla osób ciężko przechodzących COVID-19.
Matka zakażona SARS-CoV-2 - działania prewencyjne
W sytuacji, gdy karmiąca mama jest zakażona, należy szczególnie wzmóc środki ostrożności, które zminimalizują ryzyko transmisji wirusa na dziecko. Mowa o myciu rąk, dezynfekcji powierzchni w otoczeniu mamy i dziecka, noszeniu maseczki podczas karmienia i pielęgnacji potomstwa.
Szczepienie przeciw COVID-19 podczas laktacji
Preparaty szczepionek przeciwko COVID-19 nie były badane pod kątem bezpieczeństwa wśród kobiet karmiących. Każdorazowo taka decyzja powinna być konsultowana z lekarzem i podejmowana indywidualnie.