Codzienne wypadki przy gotowaniu
Kuchnia to przede wszystkim… wypadki przy gotowaniu? Niestety, choć chciałybyśmy, aby było inaczej, to pomieszczenie to nie tylko podróże kulinarne, przepyszne jedzenie, wspaniałe zapachy i magia gotowania. To przede wszystkim niestety ból, pot, łzy i skaleczenia. Znacie to?
To właśnie wypadki przy gotowaniu często zabierają tę bezcenną radość powstałą podczas przygotowywania kolejnych dań dla rodziny. Nie trudno o nie podczas gotowania w pośpiechu na wakacjach z dzieckiem lub niezapowiedzianej wizyty teściowej, często są one też pretekstem do kłótni w związku czy sporów przy kolacji (szczególnie tej wigilijnej). Jak radzić sobie z drobnymi skaleczeniami, otarciami i oparzeniami, aby nie przełożyły się one na pogorszoną jakość jedzenia i nie wpłynęły na pogorszenie Twojego stanu zdrowia? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Wypadki przy gotowaniu - otarcia i skaleczenia
Szczególnie wtedy gdy się spieszymy lub gotujemy coś po raz pierwszy, to nietrudno o otarcie lub skaleczenie. Tu szukanie odpowiedniego garnka i noża, za chwilę krojenie twardych ziemniaków najlepiej tak, żeby być eko i niczego nie zmarnować oraz ścieranie marchewki na tarce, tu się coś przypala… Łatwo o chwilę nieuwagi, która nieuchronnie powoduje wypadki przy gotowaniu. Otarcia i skaleczenia powstałe podczas przygotowywania ulubionego dania zna chyba każda z nas. Najłatwiej o nie wtedy, gdy coś ścieramy, szczególnie coś twardego. Wykonujemy wtedy zamaszyste i energiczne ruchy. Gdy poczujesz ból nie trać zimnej krwi, a uda Ci się zwycięsko wyjść z opresji. Co musisz zrobić?
1. Przerwij ścieranie,
2. Przemyj skaleczenie zimną, bieżącą wodą
3. Na drobne rany i otarcia możesz użyć kremu, który przyspieszy gojenie się rany i zapobiegnie powstawaniu blizn. Taka maść powinna zawierać substancje czynne zapobiegające zakażeniom bakteryjnym i wspomagające gojenie rany (np. Argotiab),
4. Przed powrotem do pracy kuchennych załóż na ranę delikatny opatrunek lub plaster
Wypadki przy gotowaniu - bąble i poparzenia
Gorąca para, brr… komu nie zdarzyło się nią oparzyć podczas odcedzania makaronu czy ziemniaków? Oparzenia parą wodną są równie częste jak te spowodowane przez olej na patelni, złapanie gorącego garnka czy wyciąganie ciasta w blaszce z piekarnika. Co powinnaś zrobić podczas tego typu urazu? Przede wszystkim nie panikuj, choć na pewno będzie Cię bolało. Oparzenia rzadko zagrażają życiu.
1. Natychmiast przerwij gotowanie,
2. Schłódź miejsce poparzenia zimną, bieżącą wodą,
3. Osusz ranę i nałóż na nią czyste opatrunek. Nałożenie maści ze srebrem TIAB (np. Argotiab) zapobiegnie wdaniu się zakażania.
4. Argotiab działa na tego typu ranę jak opatrunek, więc nie musisz zakładać na nią plastra czy bandaża.
Jeśli przytrafi Ci się cięższe oparzenie (II lub III stopnia) natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub wezwij karetkę (numer telefonu to 112). Wypadki przy gotowaniu, o ile jesteś jedną z tych osób, które dbają o dietę swoją i swojej rodziny, zawsze się zdarzają i... zawsze będą się zdarzać. Podstawą jest szybkie działanie i odpowiednie przygotowanie. Zawsze zachowuj zimną krew i miej w apteczce odpowiednie ingrediencje, które pozwolą Ci szybko się opatrzyć i powrócić do przygotowywania posiłku. Krem Argotiab to absolutna podstawa każdej apteczki pierwszej pomocy i pozwoli Ci ze spokojną głową czerpać przyjemność z gotowania.
Dołącz do naszej grupy na Facebooku! Dla nas nie ma tematów TABU. Koniecznie śledź też nas na Facebooku i Instagramie!