Probiotyki w ciąży - dlaczego warto je przyjmować?
Probiotyki w ciąży sprawiają, że organizm przyszłej mamy o wiele lepiej radzi sobie z biegunkami oraz zaparciami. Mogą też uchronić maluszka przed alergiami.
Mikrobiota jelitowa - czym jest i jak funkcjonuje?
Mikrobiota jelitowa to ogół organizmów, które kolonizują dane środowisko. Skład mikrobioty jest zależny od lokalizacji, którą zasiedla oraz od diety i stylu życia. Dlatego wyróżniamy różne rodzaje mikrobioty np. jelitową czy pochwy. W poniższym artykule kluczowe będzie dla nas pojęcie mikrobioty jelitowej, bo wpływa ona na wiele procesów fizjologicznych, a jej skład odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz całego organizmu. Mikroorganizmy jelitowe są odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie witamin z grupy B i K oraz kwasu foliowego. Stanowią ważną barierę ochronną przed bakteriami chorobotwórczymi.
Probiotyki - czym są?
Terminem probiotyki określa się żywe drobnoustroje, które - podawane w odpowiednich ilościach - wpływają korzystnie na zdrowie. Są to przede wszystkim bakterie produkujące kwas mlekowy z rodzaju Lactobacillus i Bifdobacterium oraz drożdżaki Saccharomyces boulardii.
Probiotyki wspierają mikroflorę bakteryjną i mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wspomagają one mikrobiotę, nie tylko jelitową.
Probiotyki w ciąży - czy należy je przyjmować?
Oczywiście, że tak! Probiotyki w ciąży powinna przyjmować każda mama, dla której ważny jest los Maluszka. Stosowanie probiotyków w ciąży jest całkowicie bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że działanie probiotyku zależy od tego, jaki szczep on zawiera.
Przyszłym mamom często dokuczają zaparcia oraz biegunki. Każda kobieta w ciąży wie, że wystarczy czasami nawet zapach czegoś nieświeżego, by pojawiło się rozwolnienie. Biegunka w czasie ciąży może być, wbrew pozorom, niebezpieczna, bo powoduje odwodnienie organizmu, które z kolei stanowi zagrożenie dla maluszka. Na całe szczęście udokumentowano, że probiotyki mogą skrócić czas trwania biegunki. Probiotyki w ciąży należy także stosować, jeśli jest się w trakcie antybiotykoterapii. Niestety, czasami część mam musi przyjmować antybiotyki. W czasie ciąży część mam skarży się także na problemy intymne. Wtedy koniecznie należy zapisać się do ginekologa i wykonać badania. Stosowanie probiotyków jest wskazane podczas leczenia infekcji dróg rodnych oraz w ramach profilaktyki, bo probiotyki wzmacniają także naturalną florę bakteryjną. W połączeniu z prebiotykem poprawiają one przemianę materii i poziom glikemii na czczo. Oznacza to zmniejszenie cukrzycy ciążowej oraz makrosomii płodu.
Probiotyki w ciąży - jak jeszcze działają?
O korzyściach wynikających z przyjmowania probiotyków w ciąży dla przyszłej mamy powiedzieliśmy już bardzo wiele. Istnieją jednak korzyści, które niosą one Maleństwu:
a. Probiotyk stosowany w trakcie ciąży oraz w ciągu pierwszych miesięcy karmienia piersią może ograniczać rozwój atopowego zapalenia skóry i alergii.
b. Jeśli mama karmi piersią i przyjmuje probiotyki, to zmniejsza w ten sposób ryzyko kolek oraz zaparć u Maleństwa.
Probiotyki w ciąży - jakie wybrać?
Pamiętaj, zdrowa mikroflora jelitowa mamy to zdrowa mikroflora jelitowa dziecka! Dlatego nie warto przypadkowo wybierać probiotyku, który się przyjmuje. Sięgaj tylko po sprawdzone suplementy diety w formie probiotyków, takie, które są certyfikowane i przebadane. Polecamy ci szczególnie mocno wyrób medyczny - probiotyk dla kobiet w ciąży oraz mam karmiących Lactinova mama. Zawiera on odpowiednio dobraną kompozycję pięciu szczepów bakterii probiotycznych tj.: Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), Lactobacillus acidophilus LA02 (DSM 21717), Bifidobacterium breve BR03 (DSM 16604), Bifidobacterium lactis BS01 (LMG P-21384), Bifidobacterium lactis BA05 (DSM 18352). Jest zupełnie bezpieczny dla mamy oraz maluszka. Zapytaj o niego w najbliższej aptece! To twój absolutny must have!
Jesteś spragniona wiedzy medycznej? Śledź nas na Facebooku i Instagramie! Dołącz też do naszej grupy na Facebooku - nie znamy w niej tematów TABU!